0

ارتباط بین آرایش صورت و بروز آکنه

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 15 : 39 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

آیا ارتباطی بین آرایش کردن و بروز آکنه وجود دارد؟

آکنه یکی از شایع ترین بیماری های پوستی است که از دیرباز تاکنون بشر را تحت تاثیر قرار داده است، و در واقع از اختلال واحدهای پیلوسباسه پوست ناشی می شود، که شامل فولیکول مو با کانال آن، و غده سباسه متصل شده است.  اگرچه که آکنه بیشتر در دوران نوجوانی شایع است، اما می تواند در سنین بالاتر نیز وجود داشته باشد. حدود 80% از نوجوانان از یک نوع آکنه و یا بیشتر رنج می برند. مردان جوان معمولا شکل شدیدتری از آکنه را دارند، اما دختران و زنان نیز از گزند این بیماری در امان نیستند. حتی بزرگسالان ،حدودا 40% از افراد بالای 20 سال تحت تاثیر این بیماری هستند. با این حال، گزارش شده آکنه در عده معدودی از افراد پس از سن 25 سالگی مشاهده شده است که شروع آکنه بزرگسالان نام دارد.

بروز آکنه حاد

عوامل موثر بر آکنه

در حالی که گزارش شده است که عوامل زیادی باعث ایجاد و یا تشدید آکنه می شوند، اما برخی از آن ها مرتبط با شرایطند، از جمله:

ژنتیک : ارتباطی قوی بین بروز و تشدید آکنه در یک فرد با سابقه قبلی آکنه خانوادگی وجود دارد.

هورمون : آندروژن ها با تولید سبوم در پیدایش آکنه موثرند.

استرس : اگرچه که استرس علت بروز آکنه نیست، اما ممکن است آن را تشدید کند.

دارو ها : برخی از داروها مانند قرص های ضدبارداری، بعضی از داروهای ضد تشنج و داروهای ضد افسردگی ممکن است عامل اصلی شروع حملات آکنه به شمار آیند.

اصطحکاک (تماس) : تماس یک سطح با پوست، مثلا، یک جلیقه تنگ، پیشانی بند و یا بند کوله پشتی و .. ممکن است آکنه را تشدید کند.

سطح بالای آلودگی محیط زیست

محیط مرطوب و چرب : وجود محیط مرطوب و چرب می تواند موجب تعریق بیش از حد پوست و یا رسوب چربی بر سطح آن شود.

آکنه از عوامل زیر ناشی نمی شود!

داشتن پوست چرب و روغنی : داشتن پوستی چرب به خودی خود نمی تواند در همه افراد با بروز آکنه مرتبط باشد.

خوردن غذاهای سرخ شده :  اگرچه که داشتن این نوع رژیم غذایی ممکن است دور کمر شما را افزایش دهد، اما اثبات نشده که با توسعه آکنه در ارتباط باشد.

داشتن مدل مویی که در آن مو بر روی صورت قرار می گیرد : اگر چه که داشتن این مدل مو به عنوان دلیل بروز آکنه تلقی می شود، اما اگر مو چرب نباشد به احتمال زیاد نمی تواند دلیل بروز آکنه باشد.

ارتباط بین آرایش و آکنه

مواد آرایشی شامل طیف گسترده ای از محصولات از جمله نرم کننده، کرم پودر، رژگونه، کرم های آرایشی، و رژ لب می شود. لوازم آرایشی های سابق اغلب سنگین تر و روغنی تر بودند، که منجر به انسداد منافذ پوستی و افزایش وقوع آکنه می شدند، با این حال، بروز آکنه ای که اصطلاحا آکنه کازمتیکا نامیده می شود و بر روی گونه ها و پیشانی زنانی که آرایش می کردند موجود است نیز با آرایش ارتباط ندارد. در عوض؛ ممکن است که ارتباط آن ها در این باشد که زنان از آرایش کردن برای پوشاندن زخم و ضایعات آکنه بر روی صورتشان استفاده می کردند.

امروزه مواد آرایشی مدرن ضد آکنه و ضد جوش طراحی و ساخته شده اند. آن ها مبتنی بر آب و فاقد چربی می باشند. اما حتی این نوع مواد آرایشی هم باید قبل از خواب با پاک کننده به دقت از سطح پوست پاک شوند، آرایش به هیچ وجه نباید بر سطح پوست شخص مستعد آکنه باقی بماند. اگر هر نوع مواد آرایشی خاصی باعث ایجاد آکنه ناگهانی در شخص شود بهترین راه جلوگیری از استفاده آن محصول است.

مزایای آرایش برای آکنه!

استفاده از مواد آرایشی اغلب برای پنهان کردن ضایعات پوستی در زمانی که شخص در حال درمان است استفاده می شود. مطالعات متعدد نشان داده اند که استفاده از لوازم آرایشی مناسب در افراد مبتلا به آکنه نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس در آن شخص شده، بلکه توانسته باعث کاهش تعداد ضایعات در طول استفاده از لوازم آرایشی نیز بشود.

آکنه اغلب سبب ایجاد ناراحتی در ذهن فرد مبتلا می شود، چرا که زیبایی فرد را از وی می گیرد. آکنه سبب ایجاد مشکلات روحی، و بروز مشکل در برقراری تعاملات اجتماعی، تصویر ضعیف از بدن و کاهش اعتماد به نفس در افراد حساس و شکننده، علی الخصوص در خانم ها شود. افسردگی معمولا یکی از نتایج آن است. از آنجا که آموزش مناسب در رابطه با نحوه ی صحیح آرایش کردن می تواند کیفیت زندگی و میزان اعتماد به نفس را به طور قابل توجهی افزایش دهد، باید توسط متخصصین پوست به بیمارانی که به آن نیاز دارند توصیه شود. این مسئله نه تنها می تواند در بهبود ظاهر پوست فرد مبتلا به آکنه موثر باشد، بلکه می تواند باعث افزایش سلامتی روانی  شود و نیز سرعت درمان را بهبود بخشد.

مزایای مهم استفاده از لوازم آرایشی طراحی شده برای آکنه

  •   کمک به فرد برای داشتن رضایت بیشتر از تناژ رنگی پوست
  •  استتار لکه و زخم های ناشی از آکنه تا حدودی و یا استتار کامل
  •   کاهش نرخ ضایعات پوستی جدید
  •   افزایش سرعت معالجه پزشکی آکنه
  •  و به طور قابل توجهی بهبود پارامترهای سلامت روانی و کیفیت زندگی فرد

 معایب استفاده از لوازم آرایشی برای پوشش زخم های آکنه شامل فشار مداوم به منظور استتار آن ها می باشد، هنگامی که فرد یک بار این این کار را کرد، ممکن است دیگر هرگز اعتماد به نفس کافی برای ظاهر شدن در ملاء عام بدون آرایش را نداشته باشد.

منبع: news-medical

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
چند ترفند آرایشی شنبه 19 اسفند 1396 در ساعت 13 : 10 دقیقه
7 اتفاقی که در اثر خوابیدن با آرایش بر سرتان خواهد آمد! ﺳﻪشنبه 17 اسفند 1395 در ساعت 16 : 42 دقیقه
ارتباط بین آرایش صورت و بروز آکنه شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 15 : 39 دقیقه
آیا لوازم آرایشی برای سلامتی مضرند؟ شنبه 8 آبان 1395 در ساعت 15 : 15 دقیقه
نمایش همه
علاقه مندی ها ()